Archives Grudzień 2021

monitor

Pomiary wydajności monitora komputerowego

Wydajność monitora mierzy się za pomocą następujących parametrów:

Wyświetl geometrię:

Widoczny rozmiar obrazu — zwykle jest mierzony po przekątnej, ale rzeczywiste szerokości i wysokości są bardziej przydatne, ponieważ proporcje obrazu nie mają na nie wpływu w ten sam sposób. W przypadku kineskopów widoczny rozmiar jest zwykle o 1 cal (25 mm) mniejszy niż sam tubus.
Współczynnik proporcji – to stosunek długości poziomej do długości pionowej. Monitory mają zwykle proporcje 4:3, 5:4, 16:10 lub 16:9.
Promień krzywizny (dla zakrzywionych monitorów) – jest to promień, który miałby okrąg, gdyby miał taką samą krzywiznę jak wyświetlacz. Wartość ta jest zwykle podawana w milimetrach, ale wyrażona literą „R” zamiast jednostki (na przykład wyświetlacz z „krzywizną 3800R” ma promień krzywizny 3800 mm.

Rozdzielczość wyświetlania to liczba odrębnych pikseli w każdym wymiarze, które można wyświetlić. Dla danego rozmiaru wyświetlacza maksymalna rozdzielczość jest ograniczona wielkością punktu lub DPI.

Rozstaw punktów lub piksele reprezentują rozmiar podstawowych elementów wyświetlacza. W monitorach kineskopowych rozstaw punktów definiuje się jako odległość między subpikselami tego samego koloru. W LCD jest to odległość między środkiem dwóch sąsiednich pikseli. Rozstaw punktów jest odwrotnością gęstości pikseli.
Gęstość pikseli to miara gęstości upakowania pikseli na wyświetlaczu. W wyświetlaczach LCD gęstość pikseli to liczba pikseli w jednej jednostce liniowej wzdłuż wyświetlacza, zwykle mierzona w pikselach na cal (px/in lub ppi).

Charakterystyka koloru:

Luminancja – mierzona w kandelach na metr kwadratowy (cd/m 2, zwana również nitą ).
Współczynnik kontrastu to stosunek jasności najjaśniejszego koloru (białego) do jasności najciemniejszego koloru (czarnego), jaki monitor jest w stanie wytworzyć jednocześnie. Na przykład stosunek 20 000∶1 oznacza, że ​​najjaśniejszy odcień (biel) jest 20 000 razy jaśniejszy niż jego najciemniejszy odcień (czerń). Współczynnik kontrastu dynamicznego jest mierzony przy wyłączonym podświetleniu LCD.
Głębia koloru – mierzona w bitach na kolor podstawowy lub bitach dla wszystkich kolorów. Monitory z 10 bpc (bitów na kanał) lub więcej mogą wyświetlać więcej odcieni koloru (około 1 miliarda odcieni) niż tradycyjne monitory 8 bpc (około 16,8 miliona odcieni lub kolorów) i mogą to robić z większą precyzją bez konieczności uciekania się do ditheringu.
Gamut — mierzony jako współrzędne w przestrzeni kolorów CIE 1931. Nazwy sRGB lub Adobe RGB są notacjami skróconymi.
Dokładność kolorów – mierzona w ΔE (delta-E); im niższy ΔE, tym dokładniejsze odwzorowanie kolorów. ΔE poniżej 1 jest niezauważalne dla ludzkiego oka. ΔE 2–4 jest uważane za dobre i wymaga wrażliwego oka, aby dostrzec różnicę.
Kąt widzenia to maksymalny kąt, pod jakim można oglądać obrazy na monitorze, bez nadmiernej degradacji obrazu. Jest mierzony w stopniach w poziomie i pionie.

Charakterystyka prędkości wejściowej:

Częstotliwość odświeżania to (w kineskopach) liczba razy na sekundę, kiedy wyświetlacz jest podświetlany (liczba razy na sekundę, gdy skanowanie rastrowe jest zakończone). W wyświetlaczach LCD jest to liczba zmian obrazu na sekundę, wyrażona w hercach (Hz). Maksymalna częstotliwość odświeżania jest ograniczona przez czas odpowiedzi. Określa maksymalną liczbę klatek na sekundę (FPS), jaką monitor może wyświetlić.
Czas reakcji to czas, w którym piksel w monitorze zmienia się między dwoma odcieniami. Poszczególne odcienie zależą od procedury testowej, która różni się między producentami. Ogólnie rzecz biorąc, niższe liczby oznaczają szybsze przejścia, a tym samym mniej widocznych artefaktów obrazu, takich jak zjawy. Od szarego do szarego (GtG), mierzone w milisekundach (ms).
Opóźnienie wejścia to czas potrzebny monitorowi na wyświetlenie obrazu po jego odebraniu, zwykle mierzony w milisekundach (ms).

Pobór mocy mierzony jest w watach.

Monitory z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (OLED) zapewniają wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia niż monitory LCD, ale wymagają więcej energii podczas wyświetlania dokumentów z białym lub jasnym tłem i mają poważny problem znany jako wypalenie , podobnie jak CRT. Są mniej powszechne niż monitory LCD i często są droższe.

Sprawdź dobrej klasy monitor interaktywny na Aktin.pl, w sklepie oferującym wyposażenie szkół oraz biur.

łódź rybacka z rybakiem

Krótki przegląd technik łowienia ryb

Istnieje wiele technik i taktyk łowienia ryb. Termin ten może być również stosowany do metod połowu innych zwierząt wodnych, takich jak mięczaki (skorupiaki, kalmary, ośmiornice) i jadalne bezkręgowce morskie.

Techniki połowu obejmują zbieranie ręczne, łowiectwo podwodne, sieci, wędkarstwo i łowienie w pułapkę. Rybacy rekreacyjni, komercyjni i rzemieślniczy stosują różne techniki, a czasem także te same techniki. Wędkarze rekreacyjni łowią dla przyjemności, sportu lub w celu zapewnienia sobie pożywienia, podczas gdy rybacy komercyjni łowią dla zysku. Rybacy rzemieślniczy stosują tradycyjne, niskotechnologiczne metody, aby przetrwać w krajach trzeciego świata i jako dziedzictwo kulturowe w innych krajach. Zazwyczaj wędkarze rekreacyjni stosują metody wędkarskie, a wędkarze komercyjni stosują sieci. Współczesnym rozwiązaniem jest łowienie ryb przy pomocy drona.

Dlaczego ryba gryzie haczyk lub przynętę zależy od kilku czynników związanych z fizjologią sensoryczną, zachowaniem, ekologią żywienia i biologią ryby, a także środowiskiem i charakterystyką przynęty/haczyka. Istnieje zawiły związek między różnymi technikami połowu a wiedzą na temat ryb i ich zachowania, w tym migracji, żerowania i siedlisk. Od tej dodatkowej wiedzy często zależy efektywne wykorzystanie technik wędkarskich. Niektórzy rybacy podążają za folklorem rybackim, który twierdzi, że na wzorce żywienia ryb ma wpływ pozycja słońca i księżyca.

Przeczytaj o wpływie pogody na branie ryb na Pirania-Sklep.pl

Obawy dotyczące dobrostanu zwierząt

W przeszłości niektórzy wątpili, czy ryby mogą odczuwać ból. Doświadczenia laboratoryjne wykazały, że ryby reagują na bolesne bodźce (np. zastrzyki z jadu pszczelego) podobnie jak ssaki. Jest to kontrowersyjne i zostało zakwestionowane. Rozwój hodowli ryb, a także obawy dotyczące dobrostanu zwierząt w społeczeństwie doprowadziły do ​​badań nad bardziej humanitarnymi i szybszymi sposobami zabijania ryb.

W operacjach na dużą skalę, takich jak farmy rybne, ogłuszanie ryb prądem elektrycznym lub umieszczanie ich w wodzie nasyconej azotem, aby nie mogły oddychać, powoduje śmierć szybciej niż samo wyjęcie ich z wody. W przypadku wędkarstwa sportowego zaleca się zabijanie ryb zaraz po ich złapaniu poprzez uderzenie w głowę, a następnie wykrwawienie lub przebicie mózgu ostrym przedmiotem (po japońsku zwanym pithingiem lub ike jime). Niektórzy uważają, że nie jest okrutne, jeśli rzucisz zdobycz z powrotem tam, gdzie została złapana, jednak badanie z 2018 r. wykazało, że haczyk uszkadza ważną część mechanizmu karmienia, dzięki któremu ryba zasysa pokarm, ignorując kwestię bólu.

Wpływ kulturowy

Społeczność
Dla społeczności takich jak wioski rybackie rybołówstwo zapewnia nie tylko źródło pożywienia i pracy, ale także wspólnotę i tożsamość kulturową.

Gospodarczy
Niektóre lokalizacje można uznać za miejsca wędkarskie, które wędkarze odwiedzają na wakacjach lub na zawodach. Ekonomiczny wpływ połowów dokonywanych przez odwiedzających może być znaczącym, a nawet głównym czynnikiem wpływającym na przychody z turystyki w niektórych miejscach docelowych.

Semantyczny
„Wyprawa na ryby” to sytuacja, w której ktoś sugeruje, że wie więcej niż wie, aby oszukać swój cel i ujawnić więcej informacji, niż chciałby ujawnić. Inne przykłady względem powiedzeń rybackich, które niosą ze sobą konotacje negatywne to: „połów komplementy”, oszustwo internetowa phishing, w którym osoba trzecia zduplikuje stronę internetową, na której użytkownik umieściłby poufne informacje (takie jak kody bankowe).

Religijny
Rybołówstwo miało wpływ na główne religie, w tym chrześcijaństwo, hinduizm i różne religie New Age. Mówiono, że Jezus brał udział w wyprawach wędkarskich, a wiele cudów oraz wiele przypowieści i historii opisanych w Biblii dotyczy ryb lub łowienia ryb. Ponieważ Apostoł Piotr był rybakiem, Kościół katolicki zaadoptował używanie pierścienia rybackiego do tradycyjnych szat papieskich.