Jaki sprzęt powinien znajdować się w nowoczesnej sali konferencyjnej i wykładowej?

Nowoczesna sala konferencyjna powinna posiadać sprzęt audiowizualny wysokiej jakości. Projektory 4k zapewniają najwyższą jakość obrazu. Standardem stają się również duże dotykowe ekrany, które umożliwiają stworzenie interakcji pomiędzy prelegentem, a słuchaczami. Nowoczesne projektory posiadają niezwykle mocne lampy oraz możliwość wyświetlania bardzo jasnego i ostrego obrazu, co odróżnia je od zwykłych projektorów domowych.

Nowoczesna sala konferencyjna powinna posiadać dobre nagłośnienie. Wiąże się to z umieszczeniem wielu głośników na całej długości sali tak, by dźwięk był równie dobrze słyszalny w każdym miejscu. Mikrofony muszą być bezwzględnie bezprzewodowe i małe – praktycznie niewidoczne. Tylko takie rozwiązanie zapewnia wygodę prelegentowi oraz dobrą jakość dźwięku słuchaczom. Krzesełka i stoły oczywiście powinny być wygodne, a ich ilość dopasowana do ilość uczestników.

Stoły i krzesła powinny być mobilne, gdyż niekiedy szkolenia odbywają się w mniejszych grupach, na podłodze lub w niestandardowym ułożeniu. Zbyt ciężkie stoły i krzesła będą utrudniały ich swobodne przesuwanie oraz mogą niszczyć podłogę.

Nowoczesna uczelnia

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia się rozwija w kosmicznym wręcz tempie. Stajemy przed dylematem, z którym walczymy każdego dnia. Mianowicie, jest to fakt czy projektory, ekrany projekcyjne na statywie i e-booki, są w stanie zastąpić nam papierowe książki i możliwość pisania w zeszycie? Odpowiedź jest krótka, oczywiście, że tak.

Technologia rozwija się cały czas. Tysiące naukowców na całym świecie dają nam szanse korzystania z bogactw swoich doświadczeń i eksperymentów. Pozostaje pytanie, dlaczego mielibyśmy posługiwać się takimi ułatwieniami, jakie mają nam do zaoferowania? Argumentów jest całe mnóstwo, od tak banalnych, jak zmniejszenie objętości plecaków przez niższe ceny podręczników aż do łatwiejszego przygotowania się nauczycieli do lekcji.

Na studiach obecnie w prawie każdej sali wykładowej możemy zauważyć komputer, który jest podłączony do projektora, a ten wyświetla zawartość z monitora na ekranie projekcyjnym. Daje to o wiele większą szansę odbioru licznej grupie odbiorców, która, nawet jeżeli nie usłyszy danego słowa wypowiadanego przez wykładowcę, to może odtworzyć to zdanie z wykorzystaniem prezentacji.