Krótki przegląd technik łowienia ryb
Istnieje wiele technik i taktyk łowienia ryb. Termin ten może być również stosowany do metod połowu innych zwierząt wodnych, takich jak mięczaki (skorupiaki, kalmary, ośmiornice) i jadalne bezkręgowce morskie.
Techniki połowu obejmują zbieranie ręczne, łowiectwo podwodne, sieci, wędkarstwo i łowienie w pułapkę. Rybacy rekreacyjni, komercyjni i rzemieślniczy stosują różne techniki, a czasem także te same techniki. Wędkarze rekreacyjni łowią dla przyjemności, sportu lub w celu zapewnienia sobie pożywienia, podczas gdy rybacy komercyjni łowią dla zysku. Rybacy rzemieślniczy stosują tradycyjne, niskotechnologiczne metody, aby przetrwać w krajach trzeciego świata i jako dziedzictwo kulturowe w innych krajach. Zazwyczaj wędkarze rekreacyjni stosują metody wędkarskie, a wędkarze komercyjni stosują sieci. Współczesnym rozwiązaniem jest łowienie ryb przy pomocy drona.
Dlaczego ryba gryzie haczyk lub przynętę zależy od kilku czynników związanych z fizjologią sensoryczną, zachowaniem, ekologią żywienia i biologią ryby, a także środowiskiem i charakterystyką przynęty/haczyka. Istnieje zawiły związek między różnymi technikami połowu a wiedzą na temat ryb i ich zachowania, w tym migracji, żerowania i siedlisk. Od tej dodatkowej wiedzy często zależy efektywne wykorzystanie technik wędkarskich. Niektórzy rybacy podążają za folklorem rybackim, który twierdzi, że na wzorce żywienia ryb ma wpływ pozycja słońca i księżyca.
Przeczytaj o wpływie pogody na branie ryb.
Obawy dotyczące dobrostanu zwierząt
W przeszłości niektórzy wątpili, czy ryby mogą odczuwać ból. Doświadczenia laboratoryjne wykazały, że ryby reagują na bolesne bodźce (np. zastrzyki z jadu pszczelego) podobnie jak ssaki. Jest to kontrowersyjne i zostało zakwestionowane. Rozwój hodowli ryb, a także obawy dotyczące dobrostanu zwierząt w społeczeństwie doprowadziły do badań nad bardziej humanitarnymi i szybszymi sposobami zabijania ryb.
W operacjach na dużą skalę, takich jak farmy rybne, ogłuszanie ryb prądem elektrycznym lub umieszczanie ich w wodzie nasyconej azotem, aby nie mogły oddychać, powoduje śmierć szybciej niż samo wyjęcie ich z wody. W przypadku wędkarstwa sportowego zaleca się zabijanie ryb zaraz po ich złapaniu poprzez uderzenie w głowę, a następnie wykrwawienie lub przebicie mózgu ostrym przedmiotem (po japońsku zwanym pithingiem lub ike jime). Niektórzy uważają, że nie jest okrutne, jeśli rzucisz zdobycz z powrotem tam, gdzie została złapana, jednak badanie z 2018 r. wykazało, że haczyk uszkadza ważną część mechanizmu karmienia, dzięki któremu ryba zasysa pokarm, ignorując kwestię bólu.
Wpływ kulturowy
Społeczność
Dla społeczności takich jak wioski rybackie rybołówstwo zapewnia nie tylko źródło pożywienia i pracy, ale także wspólnotę i tożsamość kulturową.
Gospodarczy
Niektóre lokalizacje można uznać za miejsca wędkarskie, które wędkarze odwiedzają na wakacjach lub na zawodach. Ekonomiczny wpływ połowów dokonywanych przez odwiedzających może być znaczącym, a nawet głównym czynnikiem wpływającym na przychody z turystyki w niektórych miejscach docelowych.
Semantyczny
„Wyprawa na ryby” to sytuacja, w której ktoś sugeruje, że wie więcej niż wie, aby oszukać swój cel i ujawnić więcej informacji, niż chciałby ujawnić. Inne przykłady względem powiedzeń rybackich, które niosą ze sobą konotacje negatywne to: „połów komplementy”, oszustwo internetowa phishing, w którym osoba trzecia zduplikuje stronę internetową, na której użytkownik umieściłby poufne informacje (takie jak kody bankowe).
Religijny
Rybołówstwo miało wpływ na główne religie, w tym chrześcijaństwo, hinduizm i różne religie New Age. Mówiono, że Jezus brał udział w wyprawach wędkarskich, a wiele cudów oraz wiele przypowieści i historii opisanych w Biblii dotyczy ryb lub łowienia ryb. Ponieważ Apostoł Piotr był rybakiem, Kościół katolicki zaadoptował używanie pierścienia rybackiego do tradycyjnych szat papieskich.