Pomiary wydajności monitora komputerowego

Wydajność monitora mierzy się za pomocą następujących parametrów:

Wyświetl geometrię:

Widoczny rozmiar obrazu — zwykle jest mierzony po przekątnej, ale rzeczywiste szerokości i wysokości są bardziej przydatne, ponieważ proporcje obrazu nie mają na nie wpływu w ten sam sposób. W przypadku kineskopów widoczny rozmiar jest zwykle o 1 cal (25 mm) mniejszy niż sam tubus.
Współczynnik proporcji – to stosunek długości poziomej do długości pionowej. Monitory mają zwykle proporcje 4:3, 5:4, 16:10 lub 16:9.
Promień krzywizny (dla zakrzywionych monitorów) – jest to promień, który miałby okrąg, gdyby miał taką samą krzywiznę jak wyświetlacz. Wartość ta jest zwykle podawana w milimetrach, ale wyrażona literą „R” zamiast jednostki (na przykład wyświetlacz z „krzywizną 3800R” ma promień krzywizny 3800 mm.

Rozdzielczość wyświetlania to liczba odrębnych pikseli w każdym wymiarze, które można wyświetlić. Dla danego rozmiaru wyświetlacza maksymalna rozdzielczość jest ograniczona wielkością punktu lub DPI.

Rozstaw punktów lub piksele reprezentują rozmiar podstawowych elementów wyświetlacza. W monitorach kineskopowych rozstaw punktów definiuje się jako odległość między subpikselami tego samego koloru. W LCD jest to odległość między środkiem dwóch sąsiednich pikseli. Rozstaw punktów jest odwrotnością gęstości pikseli.
Gęstość pikseli to miara gęstości upakowania pikseli na wyświetlaczu. W wyświetlaczach LCD gęstość pikseli to liczba pikseli w jednej jednostce liniowej wzdłuż wyświetlacza, zwykle mierzona w pikselach na cal (px/in lub ppi).

Charakterystyka koloru:

Luminancja – mierzona w kandelach na metr kwadratowy (cd/m 2, zwana również nitą ).
Współczynnik kontrastu to stosunek jasności najjaśniejszego koloru (białego) do jasności najciemniejszego koloru (czarnego), jaki monitor jest w stanie wytworzyć jednocześnie. Na przykład stosunek 20 000∶1 oznacza, że ​​najjaśniejszy odcień (biel) jest 20 000 razy jaśniejszy niż jego najciemniejszy odcień (czerń). Współczynnik kontrastu dynamicznego jest mierzony przy wyłączonym podświetleniu LCD.
Głębia koloru – mierzona w bitach na kolor podstawowy lub bitach dla wszystkich kolorów. Monitory z 10 bpc (bitów na kanał) lub więcej mogą wyświetlać więcej odcieni koloru (około 1 miliarda odcieni) niż tradycyjne monitory 8 bpc (około 16,8 miliona odcieni lub kolorów) i mogą to robić z większą precyzją bez konieczności uciekania się do ditheringu.
Gamut — mierzony jako współrzędne w przestrzeni kolorów CIE 1931. Nazwy sRGB lub Adobe RGB są notacjami skróconymi.
Dokładność kolorów – mierzona w ΔE (delta-E); im niższy ΔE, tym dokładniejsze odwzorowanie kolorów. ΔE poniżej 1 jest niezauważalne dla ludzkiego oka. ΔE 2–4 jest uważane za dobre i wymaga wrażliwego oka, aby dostrzec różnicę.
Kąt widzenia to maksymalny kąt, pod jakim można oglądać obrazy na monitorze, bez nadmiernej degradacji obrazu. Jest mierzony w stopniach w poziomie i pionie.

Charakterystyka prędkości wejściowej:

Częstotliwość odświeżania to (w kineskopach) liczba razy na sekundę, kiedy wyświetlacz jest podświetlany (liczba razy na sekundę, gdy skanowanie rastrowe jest zakończone). W wyświetlaczach LCD jest to liczba zmian obrazu na sekundę, wyrażona w hercach (Hz). Maksymalna częstotliwość odświeżania jest ograniczona przez czas odpowiedzi. Określa maksymalną liczbę klatek na sekundę (FPS), jaką monitor może wyświetlić.
Czas reakcji to czas, w którym piksel w monitorze zmienia się między dwoma odcieniami. Poszczególne odcienie zależą od procedury testowej, która różni się między producentami. Ogólnie rzecz biorąc, niższe liczby oznaczają szybsze przejścia, a tym samym mniej widocznych artefaktów obrazu, takich jak zjawy. Od szarego do szarego (GtG), mierzone w milisekundach (ms).
Opóźnienie wejścia to czas potrzebny monitorowi na wyświetlenie obrazu po jego odebraniu, zwykle mierzony w milisekundach (ms).

Pobór mocy mierzony jest w watach.

Monitory z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (OLED) zapewniają wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia niż monitory LCD, ale wymagają więcej energii podczas wyświetlania dokumentów z białym lub jasnym tłem i mają poważny problem znany jako wypalenie , podobnie jak CRT. Są mniej powszechne niż monitory LCD i często są droższe.

Sprawdź dobrej klasy monitor interaktywny, w sklepie oferującym wyposażenie szkół oraz biur.