Wędkowanie – kilka prostych porad dla początkujących
Nauka wędkarstwa to bez wątpienia czynność, która wymaga cierpliwości. Samo wędkowanie nawet tak bardzo tego nie wymaga co nauka. Na początku efekty z reguły nie są zbyt satysfakcjonujące i trzeba po prostu nabyć nieco doświadczenia, zanim można będzie łowić większe sztuki. Poniżej przedstawiamy jednak kilka prostych kroków, które mogą w dużym stopniu ułatwić start w ciekawe hobby, jakim jest wędkarstwo. A więc zaczynajmy!
Krok 1 – wybierz dobrą wędkę!
Jeśli na początku naszej przygody z wędkarstwem będziemy mieć do czynienia ze słabej jakości sprzętem wędkarskim to szybko się zrazimy do tej pasji. Jeśli interesuje nas przykładowo wędkarstwo spinningowe to odwiedzając sklep wędkarski warto zwrócić uwagę na wędki uznawane za uniwersalne. Do spinningu na początek świetnie sprawdzi się kij o ciężarze wyrzutu od 5 do 15 g. Natomiast długość kija jest zależna od tego na jak dużych zbiornikach i rzekach zamierzamy wędkować. Odwiedzając sklep spinningowy na pewno będzie można liczyć na poradę specjalistów. Warto też odwiedzić internetowy sklep wędkarski.
Krok 2 – znajdź sprawdzone przynęty!
Wędkarstwo to nie tylko wędka, żyłka i kołowrotek – to przede wszystkim dobre przynęty. Na początek warto zwrócić uwagę na przynęty gumowe. Ich prowadzenie jest z reguły bardzo proste. Cały proces wędkowania z użyciem takich przynęt polega na wyrzuceniu przynęty na odpowiednią odległość oraz jej przyciąganie z użyciem kołowrotka. Przynęty wędkarskie gumowe dzielą się na rippery (kopyta) oraz na twistery. Na początku przygody z wędkarstwem warto używać tego typu przynęt. Dadzą one satysfakcjonujące efekty i wybaczą błędy, jakich z reguły dokonują początkujący wędkarze. Początkującym wędkarzom z reguły odradza się kupno przynęt, które nie posiadają pracy własnej.
Krok 3 – determinacja i trening!
Gdy już uda nam się skompletować cały sprzęt to należy ostro wziąć się za trening. Z każdym kolejnym rzutem będziemy zdobywać coraz więcej umiejętności. Na samym początku warto by było spróbować na wodach stojących. Odejmiemy wówczas ważny czynnik, jakim jest nurt wody, który zmienia trajektorię prowadzenia przynęty. Gdy już uda nam się złowić kilka pierwszych ryb z wód stojących będzie można próbować swoich sił na rzekach. W ich przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że ryby żerują w nieco inny sposób. Jeśli w naszym plecaku znajdą się jednak pojemniki z odpowiednimi przynętami to z czasem na pewno uda nam się złowić prawdziwe okazy. Utarty slogan, że trening czyni mistrza sprawdzi się również w kwestii wędkowania!